Het antwoord op deze vraag is eigenlijk heel simpel: de subjectieve waarde voor Coca-Cola ligt bij de consument een stuk hoger dan voor Pepsi. Het gaat niet zozeer om de smaak van de twee cola's, maar om de waarde die het merk heeft. Men heeft sterkere positieve associaties met Coca cola branding dan met Pepsi. Uit onderzoek, waarbij respondenten beide cola's blind proefden, kwam naar voren dat er geen aantoonbaar verschil was in smaak.
Coca-Cola is volgens de consument dus niet lekkerder dan Pepsi, maar ze zijn wel bereid hier 44 cent meer voor te betalen. Ze betalen dus voor het merk. En dat is logisch, want een merk roept bepaalde emoties - of associaties - op. Deze associaties zijn vervolgens bepalend voor het gedrag dat je vertoont (het wel of niet kopen van het product). Zo wordt de keuze voor een merk dus sterk beïnvloedt door het gevoel dat men erbij heeft. Dat gevoel maakt het makkelijker om keuzes te maken.
Wij zijn ons vaak niet bewust van de associaties die een merk oproept, het gebeurt voornamelijk onbewust. Dat dit onbewust gebeurt is handig, zo hoef je niet bij iedere keuze die je maakt heel lang stil te staan. Ons brein doet dat namelijk liever niet, die is redelijk lui. Het maakt het liefst snel en automatisch keuzes, zodat het minder energie hoeft te gebruiken. Dit heet ook wel 'Systeem 1 denken'. Het tegenovergestelde hiervan is 'Systeem 2 denken'. Wanneer het brein overschakelt op Systeem 2, dan ben je bezig met het maken van een weloverwogen, bewuste en langzamere keuze, het zogenaamde wikken en wegen. Een energie slurpende bezigheid dat het brein het liefst vermijd.
Zeker in de supermarkt met oneindig veel keuze, is het handig als je brein niet teveel inspanning hoeft te leveren. Je favoriete producten en merken kun je gemakkelijk herkennen aan hun logo's en kleuren en de anticipatie op het kopen ervan geven je een goed gevoel.
Een andere reden dat sterke merken, zoals Coca-Cola, een hogere prijs kunnen vragen, is dat ze een hogere 'gain' hebben. Bij iedere koopbeslissing die je maakt, maakt je brein een pain & gain overweging (pijn en beloning). Als je geld uitgeeft omdat je iets koopt, doet dat mentaal pijn; je neemt namelijk afscheid van je geld. Echter, wanneer hetgeen dat je koopt veel genot opwekt, vermindert dit de mentale pijn die je ervaart en zal je eerder overgaan tot een aankoop. Wederom zijn het de associaties die je hebt bij het merk die ervoor zorgen dat je genot ervaart.
Daarbij komt ook dat een hogere prijs de waardeperceptie van het product verhoogt. Plassmann et al. (2008) heeft dit met hersenonderzoek aangetoond. In haar onderzoek liet ze respondenten in de MRI-scanner wijn proeven. Bij het proeven van twee keer dezelfde wijn was er geen verschil in hersenactiviteit: de objectieve smaak was identiek. Maar als de wijn 1x met een prijs van 5 dollar werd afgebeeld en een andere keer met 45 dollar, dan was er een groot verschil in hersenactiviteit zichtbaar. De smaakbeleving verdubbelde! De dure wijn werd ineens tweemaal zo lekker gevonden.
Hiermee werd aangetoond dat een hogere prijs tot een hogere verwachting van het product leidt. Ditzelfde fenomeen is van toepassing op Coca cola.
In deze huidige tijd waarin boodschappen steeds duurder worden, vragen veel merken zich af of een prijsverhoging geaccepteerd wordt door de consument. Het antwoord hierop is niet eenduidig. De reden dat de prijs van een fles Pepsi hetzelfde is gebleven, kan dus goed komen doordat zij weten dat de consument een verhoging mogelijk niet zal accepteren.
Hoe kom je er dan achter of een prijsverhoging door de consument geaccepteerd wordt? Hiervoor is het belangrijk om te weten dat de prijsbereidheid automatisch en wederom vaak onbewust bepaald wordt. Het brein maakt automatisch calculaties bij het zien van een product of dienst en de bijbehorende prijs. De prijsbereidheid is dus moeilijk uit te vragen, want consumenten zullen natuurlijk zeggen dat ze juist mìnder willen betalen dan wat ze daadwerkelijk bereid zijn te betalen. Daar is dit prijsonderzoek van Lays een mooi voorbeeld van.
Of je de prijs kunt verhogen, kun je het beste onderzoeken door te kijken in het brein. Bij Neurensics hebben wij hier een speciale methode voor ontwikkeld: NeuroPricing™.
Lees hier meer over inflatie en prijsstrategieën